OS för år 4-6 på skolan

OS för år 4-6 på Kyrkenorumskolan

För att främja gemenskap, lära känna varandra mer och knyta band över klassgränserna har vi på Kyrkenorumskolan arrangerat ett eget OS. På åtta olika stationer fick grupper med elever, blandade från år fyra, fem och sex, möjligheten att utöva lite tokiga eller rolig grenar där lagen genom bland annat gott samarbete försökte tillskansa sig höga poäng.

Kyrkenorumskolans OS är en del i vårt värdegrundsabete och syftar till att öka tryggheten, stärka känslan av samhörighet och så klart att ha en kul dag tillsammans.

Arrangerade dagen gjorde skolans år 6 och under spelen agerade dom både lagledare och ansvariga för stationerna. Genom detta arbete fick sexorna en unik möjlighet att träna ledarskap, organisation och planering och inte minst kommunikation i praktiken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *